• drones

  11.
  muse grubunun en iyi albümümüz olarak tanımladığı albüm. tema olarak; dünyayı yöneten güçlerin insanları nasıl umutlarının ve sistemin kölesi olmaya zorladığını, ironik bir şekilde yine drone'ları kullanarak uzaktan kumandayla insanları birer drone'a dönüştürmeyi hedeflediklerini ve beyin yıkamakla kafayı bozmuş liderleri içeriyor. amerika'nın gündeme gelen drone projesinin üzerine kaydedilmesi de tesadüf değildir ki zaten şarkılarda da bolca amerika'ya giydirmişlerdir.

  ayrıca albümde bir karakter yarattıklarından bahsetmişlerdi şarkıları yavaş yavaş koklatırlarken, albüm çıktı ve olay çözüldü. başından sonuna kadar bir askerin hikayesini anlatmaktaymış meğer öykü tadında:

  --spoiler--
  1- dead inside: ilk şarkı bir aşk şarkısı. ruhsal çöküntü içindeki karakterimizin hayatında pek bir umudu kalmamış. hani intihar için zaten ölmüş olanların verdiği karar derler ya aynı öyle içinde ölmüş vaziyette. dahası tabii ki var ancak konuya hizmet eden kısımlara bakalım.
  2- [drill sergeant]: malum psycho öncesi görünen eğitim çavuşu. onunla tanışıyor.
  3- psycho: adamımızın beyni yıkanıyor ve askeriye mecazi olarak ruhunu alıyor. (aye sir!) aferin.
  4- mercy: karakter bir şeyleri kaybettiğinin farkında ve incinmiş durumda. oradan kurtulmak istiyor ve merhamet istiyor.
  5- reapers: artık savaşa gidiyor. ''you rule with lies and deceit, the world is on your side. you’ve got the cia baby
  all you’ve done is brutalize.''
  6- handler: senden ayrılmalıyım, benim baskıcımdın, boyun eğmek için programlanmıştım gibi sözlerle uyanmaya başlıyor. artık yavaştan cesaretleniyor da.
  7- [jfk]: (bkz: john f kennedy)
  8- defector: karakter artık özgürlüğü hissetmeye başlıyor ve renkli görseller tanımlıyor kendince. renkli bir gelecek aynı zamanda
  9- revolt: insanlığa olan inancını restore etmeye başlıyor. bir devrim fikrine sahip.
  10- aftermath: savaş bitiyor, tekrar insanlaşmaya başlıyor ve yeniden aşık oluyor. ''nereye ait olduğumu biliyorum, o sensin ve ben dünyaya karşıyım. özgürüz.''
  11- the globalist: insanlar dünya'yı droneları kullanarak yaşanmaz hale getirmiş şeklinde yorumlayanlar olmuş. daha çok savaşın kötü sonuçlarını anlatıyor.
  12- drones: r. i. p kilise müziğine benzer bir şey çalıyor. ''killed by the drones''
  --spoiler--
  5 ... beklenmedik depar
 • agnostik

  183.
  en yanlış anlaşılan din felsefesini benimsemiş insan.
  agnostik bilemem deyip yatmaz, kanıt odaklı çalışır ve daima neyi bilip neyi bilmediğinin farkında olmaya çalışır. bu tip özellikler agnostik bireyi objektif olmaya iter. dinlere inanmadığı için de ''allah varsa bile ben yok demedim ki zaten'' gibi çıkarcı düşündüklerini sanmak saçmalıktır.
  ... beklenmedik depar
 • dinin olduğu yerde bilim gelişmez

  10.
  inanç nedir? bilim nasıl işler? şeklindeki iki soruya doğru cevap verebilen insanların olduğu yerde sıkıntı çıkarmayacak durumdur. dinin olduğu yerde değil, dinin yetkili konumda olduğu yerde bilim gelişmez.
  2 ... beklenmedik depar
 • yeni şeyler getiriyorum