• sözlük yazarlarının nicklerinin hikayesi

  4544.
  (bkz: adamlar - bi öyle bi böyle) max düzeyde adamlar dinlediğim sıralar bu şarkının bir yerinde 4 farklı seçenek sunuluyordu. ben de birini seçtim.
  1 ... beklenmedik depar
 • evrim ağacı

  36.
  girdiğim entry'yi telefonumda uygulaması bulunacak kadar takip ettiğim bir siteden okutarak beni şaşırtmış olan bilimsel içerik sayfası. http://www.evrimagaci.org/fotograf/54/7641
  3 -1 ... beklenmedik depar
 • yazarlar kuş olsaydı ne yapardı

  32.
  deve kuşu olurdum, yapacağım şeyler belli zaten bi deve kuşu en yapar? (bkz: entry nick uyumu)
  1 ... beklenmedik depar
 • internetin ego tatmin edici özelliği

  1.
  twitter'da düşüncelerimizi yazıyoruz, espriler yapıyoruz. insanlar bize turuncu yıldızlar göndererek bunu sevdim diyor, retweet yaparak başkaları da görmeli diyor.
  sözlüklerde düşüncelerimizi yazıyoruz, tanımlar yapıyoruz. hemen aşağıdaki gülücüğe insanlar beğendiyse basıyor ve bize bildirim geliyor. sevilen yeni şeylerimiz oluyor.
  instagrama fotoğrafımızı koyuyoruz, beğenilirsek iki kere üstümüze mi basıyorlar ne oluyor bilmiyorum onu ama böylece bizi beğenmiş insanlara şahit oluyoruz. takipçilerimiz arttıkça seyircilerimiz de artıyor aslında.
  bir anonim bize mesaj atıyor ve bizimle ilgilenen insanlar olması hoşumuza gidiyor.

  titreyen akıllı telefonlara, bir takım ikonların yanında beliren rakamlara o kadar alıştık ki artık onlarsız yapamıyoruz. bir bildirim geldiğinde çoğu zaman siz farkında olmasanız da beyniniz bunu olumlu bir ileti olarak algılıyor ve dopamin salgılayarak bizi tatmin ediyor. dopamin, vücudumuzda bağımlılığa sebep olan temel şeydir ve biz de daha fazla bilidirim için potansiyelimizi sürekli ortaya çıkarma peşindeyiz.
  çünkü gerçek dünyada bize bu kadar iyi odaklanılabileceği ve insanların, söylediklerimizi beğendiğini bu kadar rahat ifade edebileceği ortam bulmak zor. bazıları içinse çok zor. ortam bulunsa bile devasa rakamlarda insan sayısına ulaşması sıradan hayatlarla imkansız.
  1 ... beklenmedik depar
 • lisede agnostik olmak

  1.
  baya yanlış anlaşılan ve az bilinen bir felsefe olduğundan diğer arkadaşlar tarafından bayağı bir trollenebilirsiniz. başta ciddili bir şekilde ''ateistim demeye korkmuş agnostik olmuş'' ''karar veremeyip arada kalmış, sen x'e de karar veremezsin.'' gibi saçma şeylere maruz kalabilirsiniz. olayı öğrendikçe bu ciddiyet trollüğe döner ve hala dalga konusu olmaya devam edersiniz. en iyisi onlara katılıp sizin de trollük yapmanızdır.
  2 -1 ... beklenmedik depar
 • lisede ateist olmak

  9.
  bi değişiğini yaşamışlığım vardır. (bkz: lisede agnostik olmak) (bkz: lisede determinist olmak)
  lisede kendini geliştirip yeni düşünceler edinmek çok doğal bir süreç olduğundan gözüme gayet normal gözüken olaydır.
  2 ... beklenmedik depar
 • kırmızı hap ateistleri anlamak

  2.
  ingilizce altyazısının da çıkması gereken çok sağlam bir video.
  1 ... beklenmedik depar
 • muhammedin okuma yazma bilmediği yalanı

  0.
  hangi belgelere dayanarak söylendiği belli olmayan tuhaf bir iddia. (bkz: söylenti)
  1 ... beklenmedik depar
 • komünizm

  1038.
  uçak düşünceye kadar yok o bu değildi. tren yamuluncaya kadar mıydı?
  ... beklenmedik depar
 • lezbiyenlerdeki cinsiyetçi tutum

  1.
  gaylerde olmayandır. bu insanların sosyal medya hesaplarına bakacak olsanız "erkekler yazmayın engel!" ve türevlerinden %98 e yakın ihtimalle biosunda görürsünüz. bir gayin profilinde kızlara laf ettiğini hiç görmedim.

  bunun sebebi türkiye'deki erkeklerin bilinçsiz olup lezbiyenlere sulanması olabilir ancak kesin hükümle herkese bu etiketi yapıştırmak ne kadar doğrudur?
  2 -1 ... beklenmedik depar
 • atomların birbirine değmemesi

  1.
  fen lisesi mezunu olmama rağmen geçen seneye kadar bilmediğim, öğrenince ufku arttıran mesele. tamam aynı maddenin atomları birbirine değmez arada boşluklar vardır diyorduk ama ya farklı iki madde için düşünürsek?

  evet, otururken sandalyenin atomlarına pantolonumuzunkiler değmiyor.
  evet, kalemle yazı yazdığımızda bıraktığı iz kağıdın yalnızca üzerini kaplıyor. Kağıda değmiyor.
  evet, sevişirken partnerimize aslında değmiyoruz.
  evet, bıçakla elma keserken bıçak elmaya değmiyor.

  edit: yazım hatası

  edit2: tarih boyunca insanın açıklayamadığı şey yerine tanrısını koyması, o açıklanınca bu sefer yeni bir açıklanamayan şeye koyması halen daha devam ediyor. (bkz: trollse komik değil ciddiyse hiç değil)
  9 ... beklenmedik depar
 • güneş hırsızları

  1.
  doğu yücel'in yazdığı fantastik ve bilim kurgu türünde 12 öyküden oluşan akıcı ve bi o kadar ilginç kitap.
  öyküleri 10 üzerinden puanlarsam eğer:

  1- rüya tarifleri: 8
  2- sinemaya tek başına gidenler: 9
  3- karanlığın ortasında: 8
  4- noel baba'yı kim öldürdü lan?: 9
  5- aynasız güzelin masalı: 6
  6- melek: 7
  7- evim güzel evim: 10
  8- dünyanın sahiplerine bakmıştık: 6
  9- üçüncü türle aşırı yakın ilişkiler: 7
  10- hayatın gıcık anlamı: 10
  11- camgöz ve duman: 8
  12- güneş hırsızları: 9
  1 ... beklenmedik depar
 • antep fıstığı ile doğal seçilim

  1.
  bir gün çerez yerken kardeşim benden doğal seçilimi anlatmamı istedi. ben de önümüzdeki bir tabak antep fıstığını yerken anlatacağımı söyledim. geniş bir tabak olduğu için hepsini ayrı ayrı görebiliyorduk. fıstıkları doğal ortamında yaşayan canlılar olarak görmesini istedim. çoğu insanın yaptığı gibi doğal olarak önce kabuğu en açık olanları yedik. kabuk ne kadar zor açılıyorsa o kadar sona kalıyordu o fıstıklar. diğer bir yandan kardeşim benden çok daha iyi bir açıcıydı parmak yapısı yüzünden. daha fazla fıstığı alt ediyordu. bir süre sonra açabileceklerimizin hepsini yemiş, tamamen kapalı olanlar ve çok az açıklığı olanları bırakmıştık.

  kalan fıstıklar çiftleştiğinde yavruları da zor açılan veya kapalı kabuklara sahip olacaktı. açık kabuklular ise biz 2 avcı tarafından çoktan elenmişti. daha iyi fıstık açan kardeşim benden daha iyi beslenebiliyordu ve bu ona pek çok fayda sağlıyordu. kıtlık durumunda hayatta kalma olasılığı daha yüksekti, daha iyi beslendiği için daha verimliydi. böylece bu genlerini yavrularına daha rahat aktarabilecekti.

  yıllar geçecek, antep fıstığı daha sert, daha sağlam bir kabuğa sahip olacak; avcılar ise daha sert tırnaklara ve dişlere, belki de daha gelişmiş bir zekaya sahip olup antep fıstıklarını açmanın yollarını bulacak. bu, türlerin nesiller boyu birbirlerini nasıl geliştirdiğinin öyküsü. 3,8 milyar yıldır.
  6 -2 ... beklenmedik depar
 • yazarların şu an dinlediği şarkılar

  21530.
  muse - citizen erased.

  canınız bir şeylere sıkıldıysa harbiden iyi geliyor.
  1 ... beklenmedik depar
 • yaratılmamış olmanın islamla da çelişmemesi

  1.
  genetik özelliklerimizi tamamen rastgele olmak üzere anne babamızdan edindiğimizi düşünecek olursak ve islama göre geriye gidersek adem ve havva en eski atalarımızdır. yani tüm genetik materyalimizi onlardan alıyoruz. allah ilk önce bu iki insanı yaratıp genotiplerini belirledikten sonra gelen tüm insanlar zincirleme bu soyu takip ederler ve genotipleri rastgele oluşur. böylece ''allah özene bezene yaratmış.'' gibi laflar da saf dışı kalır. çünkü allah adem ve havva'yı özene bezene yaratmıştır.

  yüksek ihtimal fıtrat denen bir şey var ruhumuz yaratıldı şeklinde savunulabilir. e fıtrat denen şeyin tanımına baktığımızda şu kavramlarla karşılaşıyoruz: huy, eğilim, yapı, karakter, tabiat.
  huylarımız ve karakterimiz sonradan yaşadıklarımıza göre edinilir ve değişkendir, kişisel yeteneklerimizin ve yapımızın da aileden geldiğini bugün bilmekteyiz.
  tanım: düşününce çok bariz görünen ama tartışmaya kalksan başka yerlere uzayacak gibimsi olan konulardan biridir.
  ... beklenmedik depar
 • aşk

  12446.
  neslini devam ettirmeye çalışan bedenimizin uygun bir eş bulduğunda yaşadığı bağlılık ve bağımlılık durumu. hatta kendi yüklediğimiz insani anlamlarla birlikte gereksiz yere birilerine kafayı takmamıza bile sebep olabilir.
  1 ... beklenmedik depar
 • korku

  198.
  canlıların hayatta kalmak, tehlikelerden korunmak için geliştirdikleri önemli bir adaptasyon.
  2 ... beklenmedik depar
 • balık

  133.
  son zamanlar bilim camiası tarafından aslında olmadığı düşünülen hayvan sınıfı. aslında alt sınıfları o kadar çok birbirlerinden ayrılmıştır ki hepsine balık demek sırf uçuyor diye yarasaya kuş demeye benzemektedir. bunun yerine o sınıfların özel olarak belirli hayvanlar için kullanılmasının daha doğru olduğu düşünülmektedir.
  1 ... beklenmedik depar
 • meyve

  28.
  bitkinin üremek için geliştirdiği, tohumunun üzerine sardığı besin dokusu. hayvanlara adete rüşvet vererek siz beslenin benim de ürememi ve yayılmamı sağlayın demektedir. ve evet bilimsel olarak patlıcan, biber, domates hatta bezelye ve fasulyenin ayıklanmamış hali de birer meyvedir.
  1 ... beklenmedik depar
 • canlılığın yaşı

  1.
  3,5 milyar yıl civarıdır. arkeyan zaman (3.8 milyar yıl- 2.5 milyar yıl arası) olarak adlandırılan devir, bulunan en eski kayaçlar ile başlar. 3,5 milyar yıl önceki zamana ait ilk prokaryot canlı fosillerine de bu devirde rastlanmıştır.
  ... beklenmedik depar
 • yeni şeyler getiriyorum